Ministerul Mediului dorește eficientizarea activității. Digitalizarea proceselor interne, propusă de Diana Buzoianu

Mediafax

Diana Buzoianu a fost întrebată, luni, cum va face Ministerul Mediului economie la buget.

„Vrem să eficientizăm activitatea Ministerului, motiv pentru care suntem în discuții, inclusiv pentru digitalizarea proceselor interne, pentru documentele care ajung și să putem să avem trasabilitate foarte clară, să ne dăm seama inclusiv de încărcătura funcționalilor publici, fiecare dintre funcționari ce documente au și pentru a nu mai avea aceste debalansări în care sunt anumite persoane pe umerii cărora pică toată activitatea Ministerului și apoi, în partea cealaltă, persoane care, pur și simplu, duc o viață foarte bună plimbând două foi dintr-o parte între alta”, spune Buzoianu.

Ea afirmă că nu aceasta va fi neapărat concluzia, dar că este necesar să existe digitalizare și să se urmărească să fie luate măsurile de eficientizare a cheltuielilor Ministerului în funcție și de aceste date obiective.

„Una peste alta urmează și o rectificare bugetară, așa cum este normal să fie în perioada următoare, moment în care, bineînțeles, inclusiv Ministerul Mediului va veni cu o propunere de buget de eficientizare a cheltuielilor. Noi, la Ministerul Mediului, pe zona de execuție, suntem ministerile care au cam cele mai mici salarii la nivel de celelalte ministere. Aici nu cred că mai este neapărat o discuție de avut, dar, într-adevăr, putem să regândim unde au fost alocate resurse să ducem în zone mai eficiente pentru rezultatele finale resimțite de români”, a afirmat Buzoianu, în conferință de presă.

Articolul Ministerul Mediului dorește eficientizarea activității. Digitalizarea proceselor interne, propusă de Diana Buzoianu apare prima dată în Mediafax.

Papa Leon, apel pentru încetarea războiului după atacul asupra singurei biserici catolice din Gaza

Mediafax

Conform Reuters, Papa Leon a lansat un apel ferm pentru încetarea războiului, exprimându-și durerea profundă față de atacul care a vizat joi singura biserică catolică din Gaza.

În urma loviturii aeriene israeliene asupra complexului Bisericii Sfânta Familie din Gaza, trei persoane și-au pierdut viața, iar mai multe au fost rănite, inclusiv preotul paroh.

Imagini din zonă arată că acoperișul bisericii a fost lovit în apropierea crucii principale, iar fațada din piatră a fost arsă, cu geamuri spulberate.

„Este o rană adâncă în trupul unei comunități deja încercate. Îmi exprim întreaga compasiune față de victime și cer din nou, cu hotărâre, oprirea barbariei acestui conflict”, a spus Papa Leon în fața credincioșilor adunați la reședința sa de vară din Castel Gandolfo.

Articolul Papa Leon, apel pentru încetarea războiului după atacul asupra singurei biserici catolice din Gaza apare prima dată în Mediafax.

Bucureștiul și județele Dolj, Olt, Teleorman, Giurgiu, Călărași, Ilfov, sub cod roșu de caniculă

Mediafax

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) anunță luni că județele Dolj, Olt, Teleorman, Giurgiu, Călărași, Ilfov și Bucureștiul vor intra sub cod roșu de caniculă, marți temperaturile urmând să fie de 40-41 de grade.

Luni, valul de căldură se va manifesta în județele Caraș-Severin, Mehedinți, Dolj, Olt și Teleorman unde va fi caniculă, disconfort termic accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime se vor încadra între 37 și 40 de grade, iar cele minime vor fi cuprinse între 19 și 23 de grade, caracterizând o noapte tropicală. În aceste zone, de luni, de la ora 10 până marți, la ora 10 va fi cod portocaliu de caniculă

De asemenea, tot luni, valul de căldură se va extinde în nordul Banatului, Crișana, sud-vestul Transilvaniei, nordul Olteniei, cea mai mare parte a Munteniei și în sud-vestul Dobrogei unde va fi caniculă, disconfort termic ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge sau va depăși pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 34 și 37 de grade, iar cele minime se vor situa între 17 și 21 de grade, caracterizând local o noapte tropicală, aici fiind cod galben de caniculă până marți, la ora 10.

Marți, valul de căldură se va intensifica în județele Dolj, Olt, Teleorman, Giurgiu, Călărași, Ilfov și municipiul București unde va fi caniculă și se vor înregistra temperaturi maxime de 40…41 de grade. Disconfortul termic va fi deosebit de accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Minimele termice vor fi de 20…22 de grade, astfel că vor caracteriza o noapte tropicală. Codul roșu emis de ANM pentru aceste zone este valabil de marți, de la ora 10, până miercuri, la aceeași oră.

În județul Ialomița și în zona continentală a județului Constanța valul de căldură se va intensifica, va fi caniculă, disconfort termic accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități, pentru aceste zone fiind în vigoare, de marți, ora 10, până miercuri, ora 10, o avertizare cod portocaliu. Temperaturile maxime se vor încadra între 38 și 40 de grade. Minimele termice vor fi de 20…22 de grade, astfel că vor caracteriza o noapte tropicală.

Valul de căldură se va manifesta în nordul Olteniei, al Munteniei, în sudul Moldovei și local în Dobrogea, unde va fi caniculă și disconfort termic ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși ușor pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 34 și 38 de grade, iar cele minime, în general, între 18 și 20 de grade. În aceste zone, de marți, ora 10, până miercuri, la aceeași oră, este în vigoare un cod galben.

Până spre sfârșitul săptămânii valul de căldură, canicula și disconfortul termic vor persista în vestul, sudul și parțial centrul țării, avertizează ANM.

Articolul Bucureștiul și județele Dolj, Olt, Teleorman, Giurgiu, Călărași, Ilfov, sub cod roșu de caniculă apare prima dată în Mediafax.

Paul Stănescu cere ședință de urgență a coaliției, iar PSD să decidă dacă mai rămâne la guvernare

Mediafax

Secretarul general al PSD, Paul Stănescu, acuză că al doilea pachet de măsuri anunțat de Guvern păstrează aceeași „logică heirupistă și rigidă” și nu are „evaluări reale”. În aceste condiții, cere o ședință de urgență a coaliției, iar social-democrații trebuie să decidă dacă mai rămân la guvernare.

„Cel mai simplu ar fi fost sǎ rǎmânem în Opoziție. Dar, şi în trecut, şi acum, PSD a intrat la guvernare dintr-un singur motiv: pentru a dezvolta România şi pentru a creşte nivelul de trai al românilor. România trece printr-un moment dificil, dar asta nu însemnǎ cǎ, pentru a depǎşi acest moment, trebuie distrus tot ce s-a construit în ultimii 10 ani! Al doilea pachet de măsuri anunțat de Guvern păstrează aceeași logică heirupistă și rigidă. Sub pretextul eficienței, se promovează o reformă construită pe intuiție, nu pe evaluări reale. În acest model, greul cade pe cei mai vulnerabili: pensionari, mame, salariați pe minimul pe economie, profesori, funcționari, militari și alte categorii sociale și profesionale”, spune Paul Stănescu, luni dimineața, pe Facebook.

Potrivit acestuia, nu pentru asta a intrat PSD la guvernare: „Nu pentru a ignora vocea românilor, a oamenilor de afaceri sau a autoritǎților locale! Nu putem accepta o abordare în care se renunță la investiții esențiale în infrastructură și dezvoltare locală, în mare parte în stadiu avansat de execuție, doar pentru a da bine la cifre”.

„România nu este o corabie care se scufundă. Reformele nu se fac prin teroare administrativă, ci prin dialog, echilibru și responsabilitate. Nu putem accepta ca premierul și alți lideri din coaliție sǎ promitǎ deschidere, dar în realitate orice decizie sǎ se ia fǎrǎ nicio analizǎ fǎcutǎ împreunǎ cu toți factorii implicați. În acelaşi timp, nu putem accepta ca partenerii de coaliție, USR și PNL sǎ atace în continuu PSD, dar sǎ aibǎ votul nostru de susținere când e vorba de asumarea răspunderii”, adaugă secretarul general al PSD.

În aceste condiții, Stănescu este de părere că se impune de urgență o ședință a coaliției în care să se discute măsurile care afectează mai mult decât este cazul administrațiile locale, investițiile publice și românii vulnerabili.

Iar social-democrații trebuie „să decidem urgent în partid dacă mai rămânem la guvernare”: „Putem susține reformele necesare și din Parlament, dar nu vom accepta ca viața oamenilor să fie sacrificată pentru un plan contabil rece și nedrept. PSD va sprijini orice măsură care elimină risipa și abuzurile, dar nu va confunda responsabilitatea cu austeritatea şi recesiunea!”, mai spune secretarul General al PSD, Paul Stănescu.

Articolul Paul Stănescu cere ședință de urgență a coaliției, iar PSD să decidă dacă mai rămâne la guvernare apare prima dată în Mediafax.

XTB: Gigantul Tesla reușește să atragă din nou investitorii, în ciuda problemelor

Mediafax

Radu Puiu, analist financiar în cadrul XTB România, arată că piața demonstrează că optimismul investitorilor persistă, alimentat de inovații strategice și sprijinul unor instituții influente.

În ciuda proceselor, scăderii vânzărilor și plecărilor din conducere, strategia sa în domeniul inteligenței artificiale, expansiunea globală și investițiile instituționale au menținut acțiunile sale la un nivel ridicat.

Tesla a raportat 384.122 de livrări de vehicule în al doilea trimestru al anului 2025, reprezentând o scădere cu 14% față de aceeași perioadă a anului trecut, accentuând temerile cu privire la încetinirea cererii de vehicule electrice și creșterea concurenței globale.

Acțiunile sale au fost volatile, reacționând la livrările mai slabe, dar și la optimismul legat de AI, dezvoltările în domeniul robotaxiurilor și achizițiile instituționale.

Cu toate acestea, raportul pentru al doilea trimestru, care va fi publicat pe 23 iulie, este așteptat să arate o scădere a profitului de aproximativ 11%, subliniind presiunile operaționale, punctează Radu Puiu.

În ciuda acestui fapt, ARK Invest, fondul de investiții al lui Cathie Wood, și-a demonstrat încrederea în creșterea pe termen lung a Tesla

La jumătatea lunii iulie, ARK a achiziționat aproximativ 115.380 de acțiuni Tesla în valoare de 35,9 milioane de dolari, reafirmând teza sa că AI, autonomia și ecosistemul energetic al Tesla vor stimula câștigurile viitoare.

Compania continuă să reprezinte cea mai importantă deținere din portofoliul ARK, afirmă analistul financiar XTB România.

În ceea ce privește produsele, Tesla continuă să se extindă agresiv.

Creșterea producției modelului Cybertruck este în curs, în ciuda provocărilor legate de controlul calității. Modelul 3 Highland actualizat, cu o autonomie îmbunătățită și un design actualizat, este acum disponibil pe mai multe piețe.

În plus, firma pare că este în procesul de dezvoltare a unui vehicul electric compact de nouă generație, la un preț accesibil, de aproximativ 25.000 de dolari, care ar urma să fie lansat la sfârșitul anului 2025 pentru a-și amplifica cota de piață.

Ofensiva pe piețele globale

În China, Tesla a lansat două noi modele: Model 3 Plus și Model YL.

Ambele vizează segmentul super premium, cu prețuri peste 50.000 de dolari, într-un context de concurență internă acerbă.

Mai mult, modelul Y „Juniper” restilizat, care a debutat în China în ianuarie 2025, va ajunge în America de Nord până în martie, cu îmbunătățiri estetice, un ecran pentru pasagerii din spate și o autonomie extinsă de până la 719 km.

Compania s-a extins și în India, deschizând primul „experience center” în Mumbai, destinat clienților premium. Modelul Y importat are un preț de aproximativ 79.000 de dolari după taxe.

În timp ce liderii locali, precum Anand Mahindra, au lăudat lansarea, taxele de import ridicate rămân o barieră majoră în calea adoptării pe scară largă.

Tesla și-a exprimat interesul în a construi o fabrică în India dacă taxele de import vor fi reduse, semnalând angajamentul său pe termen lung față de această piață.

În ceea ce privește inteligența artificială, producătorul de autovehicule electrice accelerează strategia sa de conducere complet autonomă (FSD).

Lansarea versiunii 12.4+ a FSD continuă

Compania susținând dealtfel că a realizat îmbunătățiri semnificative în domeniu, bazate pe inteligență artificială.

Pe 22 iunie 2025, serviciul de robotaxi a fost lansat, fiind accesibil doar pe bază de invitație, iar în Austin și Texas operează modele Y cu monitori umani, la un cost promoțional de 4,20 dolari pe cursă.

În același timp, au fost raportate incidente minore, care au stârnit îngrijorarea NHTSA, dar acest serviciu este considerat o dovadă cheie a conceptului strategiei Tesla de monetizare a robotaxiurilor.

În plus, Grok AI va fi integrat în vehiculele Tesla, îmbunătățind inteligența în mașină și experiența șoferului, deși Musk a exclus o fuziune formală cu xAI în această etapă.

Strategia de producție a Tesla continuă, de asemenea, să evolueze.

Construcția Gigafactory din Mexic a fost amânată din cauza condițiilor economice, dar rămâne în planul pe termen lung al companiei.

În India, potențiala investiție în producția locală depinde de schimbările de politică care ar putea reduce taxele de import.

Cu toate acestea, Tesla se confruntă cu scăderi notabile ale vânzărilor pe piețele importante, explică Radu Puiu.

În Europa, care include UE, Marea Britanie și Asociația Europeană a Liberului Schimb, vânzările au scăzut cu 27,9% în luna mai, marcând a cincea lună consecutivă descendentă.

În Statele Unite, vânzările au scăzut cu 13% în primul trimestru al anului 2025, profiturile înregistrând o scădere de 71% în aceeași perioadă.

Aceste cifre ridică îngrijorări cu privire la dinamica financiară pe termen scurt.

Tesla se află, de asemenea, sub o presiune juridică ridicată

Divizia sa de asigurări se confruntă cu un proces colectiv intentat pe 11 iulie în Los Angeles, în care este acuzată de întârzierea și minimizarea plăților de despăgubiri, încălcând legile privind concurența neloială.

În ciuda acestor provocări operaționale, juridice și de management, Telsa rămâne populară în rândul investitorilor.

Vorbim, totuși, despre o companie care, în ciuda obstacolelor apărute, a „fermecat” investitorii cu planurile impresionante și curajoase propuse de-a lungul anilor.

În ciuda faptului că multe dintre promisiuni au rămas, totuși, la nivel de obiective, nefiind realizate la cotele propuse.

Însă, Tesla continuă să aibă o anumită aură în rândul companiilor de tehnologie.

Expansiunea sa globală pe piețele premium, strategiile agresive în domeniul AI și al autonomiei, integrarea Grok AI și sprijinul instituțional din partea fondurilor precum ARK Invest continuă să alimenteze optimismul pe termen lung.

Deși riscurile sunt ridicate, mulți investitori consideră că avantajul inovator al Tesla în domeniul roboticii, AI și tehnologiei EV va depăși în cele din urmă obstacolele actuale, menținând compania în centrul atenției pe piețele globale, mai adaugă Radu Puiu.

Articolul XTB: Gigantul Tesla reușește să atragă din nou investitorii, în ciuda problemelor apare prima dată în Mediafax.

Șase dosare penale deschise după protestele violente de la Guvern

Mediafax

Polițiștii și jandarmii au întocmit șase dosare penale, pentru ultraj, distrugere, instigare publică, împiedicarea sau îngreunarea circulației pe drumurile publice și port sau folosire fără drept de obiecte periculoase, după protestele violente de la Guvern și Autostrada A1.

„În urma încălcării prevederilor legale în vigoare, polițiștii și jandarmii au întocmit 6 dosare penale, pentru faptele de ultraj, distrugere, instigare publică, împiedicarea sau îngreunarea circulației pe drumurile publice și port sau folosire fără drept de obiecte periculoase, în conformitate cu prevederile Codului Penal al României”, transmite, luni dimineața, Jandarmeria Română.

De asemenea, jandarmii și polițiștii au aplicat 23 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 72.942 de lei.

Dintre acestea, o sancțiune contravențională, în valoare de 10.000 de lei, a fost aplicată organizatorului adunării publice, pentru nerespectarea locului și perimetrului destinat adunării publice.

Totodată, polițiștii au reținut două certificate de înmatriculare și două seturi de plăcuțe de înmatriculare.

Nu în ultimul rând, jandarmii au stabilit identitatea a 163 de persoane.

„În continuare, facem verificări pentru identificarea și luarea masurilor legale împotriva altor persoane care au provocat forțele de ordine, au exercitat presiuni asupra dispozitivului de jandarmi, au blocat căile de comunicație și au incitat la violență”, mai arată jandarmii.

Două persoane au fost reținute pentru ultraj după ce au agresat polițiști și jandarmi, duminică.

Duminică seara, protestatarii din Piața Victoriei au părăsit Piața Victoriei pe direcția bulevardului Lascăr Catargiu contrar direcțiilor stabilite și asumate în cadrul Comisiei de Avizare a Cererilor de Organizare a Adunărilor Publice din Primăria Municipiului București, anunță printr-o precizare DGJMB.

Polițiștii au identificat și oprit o persoană care anterior a fost implicată în fapte de ultraj.

La încercarea de a fi condusă la autospecială, aceasta s-a opus cu violență, necesitând intervenția jandarmilor.

În același context, o altă persoană a lovit un jandarm.

Ambele persoane au fost conduse la secția de poliție pentru întocmirea documentelor necesare sesizării organelor de urmărire penală.

Articolul Șase dosare penale deschise după protestele violente de la Guvern apare prima dată în Mediafax.

Ținte aeriene cu traiecte de zbor în spațiul aerian ucrainean, semnalate aproape de Maramureș-Suceava

Mediafax

Sistemele de supraveghere radar ale MApN au semnalat, în noaptea de duminică spre luni, în jurul orei 3.00, ținte aeriene care au evoluat pe diferite traiecte de zbor în spațiul aerian ucrainean, la nord de frontiera cu România, în apropiere de zona Maramureș – Suceava.

Autoritățile ucrainene au confirmat că au luat măsuri de dispersare a aeronavelor militare de pe aerodromurile din vestul Ucrainei, ca urmare a unor atacuri masive ale Rusiei asupra infrastructurii aeroportuare ucrainene.

Ca urmare a acestei situații, MApN a informat structurile care coordonează traficul aerian civil, pentru monitorizarea integrată a situației.

Totodată, două aeronave F-16 românești au decolat, în jurul orei 03.30, din Baza 86 Aeriană Borcea, pentru misiuni de cercetare aeriană, iar în jurul orei 05.00, a fost dat ordin de decolare pentru două aeronave Eurofighter Typhoon ale Forțelor Aeriene Italiene, aflate în Serviciul de Luptă Poliție Aeriană în Baza 57 Aeriană Mihail Kogălniceanu.

Pe parcursul operațiunilor desfășurate în intervalul orar 03.30-06.00, au fost detectate 12 ținte aeriene ucrainene

Acestea au evoluat în spațiul aerian ucrainean, la nord de frontiera cu România.

Patru dintre acestea au pătruns neintenționat, pentru câteva minute, în spațiul aerian al țării noastre, în zonele Sighetu Marmației și Vicovu de Sus, fără a reprezenta un pericol real pentru securitatea națională, viața persoanelor sau patrimoniul românesc.

După finalizarea misiunilor, aeronavele F-16 ale Forțelor Aeriene Române au aterizat, în jurul orei 06.00, în baza aeriană de la Borcea, iar aeronavele italiene Eurofighter Typhoon, în jurul orei 07.00, în baza de la Mihail Kogălniceanu.

Ministerul Apărării Naționale monitorizează permanent spațiul aerian național și regional, în strânsă cooperare cu aliații din NATO, pentru a asigura siguranța și integritatea teritorială a României.

„Deși țara noastră nu este vizată direct, desfășurarea luptelor din Ucraina, în vecinătatea teritoriului național, precum și atacurile asupra infrastructurii ucrainene impun măsuri pentru protejarea cetățenilor români și a infrastructurii naționale. Măsurile sunt dispuse gradual și sunt adaptate, în funcție de categoria și natura amenințării, pentru prevenirea producerii unor daune extinse, potrivit competențelor stabilite de CSAT și de conducătorii instituţiilor din sistemul naţional de apărare, ordine publică şi securitate naţională. De asemenea, România este parte activă în eforturile aliate pentru descurajarea agresiunilor și apărarea teritoriului și populației alianței, conform angajamentelor internaționale”, relatează MApN.

Articolul Ținte aeriene cu traiecte de zbor în spațiul aerian ucrainean, semnalate aproape de Maramureș-Suceava apare prima dată în Mediafax.

Polonia îl acuză pe Viktor Orbán că subminează Uniunea Europeană alături de Vladimir Putin

Mediafax

Ministrul de Externe al Poloniei, Radoslaw Sikorski, l-a atacat cu acuzații grave pe premierul ungar Viktor Orbán, pe care îl învinuiește că a lucrat împotriva Uniunii Europene „în coordonare cu Putin”, timp de mai mulți ani.

„Viktor Orbán a transformat Ungaria în cea mai săracă țară din Uniunea Europeană și amenință acum că va ieși”, a scris Sikorski pe rețeaua X, reacționând la recentele declarații ale liderului de la Budapesta.

Într-un podcast difuzat în Ungaria, Orbán a criticat din nou politicile Uniunii Europene, a justificat atacul Rusiei asupra Ucrainei și l-a elogiat pe președintele Donald Trump.

Mai mult decât atât, premierul ungar a fost sceptic la adresa avantajelor continuării apartenenței la blocul comunitar și a sugerat că Ungaria ar putea părăsi Uniunea dacă va considera oportun.

„Această amenințare nu mă sperie, pentru că el sabotează UE de ani de zile, în coordonare cu Putin. La asta duc furtul și naționalismul.”, a transmis Sikorski.

Conflictul dintre cele două guverne s-a intensificat după ce Ungaria i-a oferit azil politic fostului viceministru polonez al Justiției, Marcin Romanowski, vizat de acuzații de corupție. Ca reacție, Polonia a anunțat că își retrage permanent ambasadorul de la Budapesta.

Articolul Polonia îl acuză pe Viktor Orbán că subminează Uniunea Europeană alături de Vladimir Putin apare prima dată în Mediafax.

ONU critică ordinul Israelului de evacuare a locuitorilor din centrul Fâșiei Gaza: „O lovitură teribilă”

Mediafax

Ordinul emis de armata israeliană prin care locuitorii orașului Deir al-Balah, din centrul Fâșiei Gaza, sunt obligați să plece spre sud reprezintă, potrivit Organizației Națiunilor Unite, o nouă criză gravă pentru livrarea de ajutoare umanitare.

„Ordinul de strămutare masivă emis de armata israeliană a dat o nouă lovitură teribilă liniilor de salvare deja fragile care menţin oamenii în viaţă în Fâşia Gaza”, a transmis Biroul ONU pentru Coordonarea Afacerilor Umanitare într-un comunicat făcut public duminică.

Tot duminică, armata israeliană a anunțat pe platforma X, într-un mesaj în limba arabă, că își lărgește acțiunile militare în orașul Deir al-Balah și le cere tuturor civililor să părăsească zona.

„Forţele de Apărare Israeliene (IDF) continuă să opereze cu intensitate pentru a elimina teroriştii şi a distruge infrastructura teroristă din zonă şi îşi extind activităţile în noi zone. Pentru siguranţa dumneavoastră, evacuaţi imediat spre sud, în direcţia Al-Mawasi”, a transmis armata israeliană într-un comunicat oficial.

Israel a desemnat Al-Mawasi, aflat în sud-vestul Fâșiei Gaza, drept „zonă umanitară” pe perioada conflictului. Totuși, în trecut, armata israeliană a desfășurat mai multe atacuri și în acea regiune.

Potrivit declarațiilor oficiale, țintele acestor atacuri au inclus facilități folosite de gruparea palestiniană Hamas.

Articolul ONU critică ordinul Israelului de evacuare a locuitorilor din centrul Fâșiei Gaza: „O lovitură teribilă” apare prima dată în Mediafax.

Dezastru în sud-estul Franței: Este cod portocaliu de furtuni și ploi torențiale, victime și pagube importante

Mediafax

În Saône-et-Loire, unde numeroase acoperișuri au fost avariate sau smulse, o persoană a murit după ce „a căzut de pe scara sa de 5 metri” în timp ce lucra pe acoperișul casei sale din Saint-Cyr, iar o altă persoană a fost grav rănită după ce a căzut de pe acoperișul casei sale din Devrouze, „în legătură cu furtuna”, au declarat pentru AFP pompierii, care au înregistrat 280 de intervenții în departament.

În Savoie, două persoane au fost grav rănite și trei mai ușor de un copac care a căzut peste mașina lor pe un drum departamental din comuna Flumet duminică seara, au declarat pompierii pentru AFP.

Victimele, care au trebuit să fie scoase din vehicul, au fost transportate la spitalul din Albertville, au adăugat ei.

Météo-France a ridicat duminică seara alerta portocalie pentru departamentele din nord-est și centru-est, afectate în cursul după-amiezii de vânturi cu viteze între 70 și 90 km/h, chiar mai mari pe alocuri, de grindină și de „activitate electrică intensă”.

În Jura, unde rafale de vânt au atins local viteze de până la 105 km/h, pompierii au avut de intervenții din cauza furtunii, iar 4.800 de persoane au rămas fără electricitate, a indicat prefectura pe X în cursul serii, potrivit Le Parisien.

Intervențiile salvatorilor continuă

Intervențiile pompierilor, jandarmeriei, administratorilor drumurilor și consiliului departamental „continuă pentru a restabili circulația pe drumuri” unde au căzut copaci, a precizat aceasta duminică, la ora 22:00.

Pe rețelele de socializare, imaginile arată vânturi puternice, grindină și copaci căzuți pe drumuri în departamentele afectate. În Allier, rafale violente au „vârtejit” și au avariat sau smuls acoperișurile în mai multe comune, au declarat pompierii pentru AFP.

Alpes-de-Haute-Provence, Hautes-Alpes, Drôme, Isère, Bouches-du-Rhône, Gard și Vaucluse rămân în alertă portocalie de furtuni până luni la ora 6:00.

Departamentele alpine și din sud sunt, de asemenea, în alertă portocalie de ploi și inundații până la ora 6:00, când precipitațiile cumulate pot ajunge la 100 mm, avertizează Météo-France.

„Aceste precipitații cumulate pot genera probleme de alunecări de teren și/sau scurgeri”, avertizează serviciul meteorologic, potrivit ultimului buletin Météo France publicat la ora 20:00.

Articolul Dezastru în sud-estul Franței: Este cod portocaliu de furtuni și ploi torențiale, victime și pagube importante apare prima dată în Mediafax.