În România, numărul copiilor cu diabet s-a dublat în doar zece ani

Mediafax

România se confruntă cu o dublare alarmantă a numărului de cazuri de diabet zaharat la copiii de până la 14 ani. Dacă în anul 2010 erau raportate 8,7 cazuri la 100.000 de copii, în 2019 incidența a ajuns la 17, potrivit datelor furnizate de Institutul Național de Sănătate Publică, citate de Ziarul Financiar. Cea mai ridicată valoare a fost atinsă în 2016, cu 18,8 cazuri la 100.000 de copii.

Creșterea alarmantă este corelată cu extinderea consumului de fast-food, în special în zonele urbane, unde incidența este mai mare decât în mediul rural. Mallurile, care au devenit spații de socializare frecventate de părinți și copii, sunt dominate de restaurante fast-food, iar lipsa unor alternative sănătoase face ca aceste zone de mâncare să fie principala opțiune pentru foarte mulți.

O treime dintre copiii cu vârste între 10 și 15 ani sunt supraponderali

Medicii atrag atenția asupra efectelor marketingului agresiv practicat de lanțurile de fast-food, care vizează direct copiii: „Pentru mintea unui copil, a vedea personajele preferate pe ambalajul unui meniu de fast-food înseamnă a fi invitat într-o poveste familiară şi distractivă – un mesaj irezistibil care poate eclipsa realitatea nutriţională”, a explicat dr. Andrei Stanciu, medic specialist în psihiatrie pediatrică.

Consecințele sunt vizibile: o treime dintre copiii cu vârste între 10 și 15 ani au probleme cu greutatea, iar în total peste 215.000 de copii din România sunt supraponderali sau obezi.

Dr. Iuliana Filip, medic primar diabetolog și fondatoarea Clinicii Novus din Ploiești, avertizează că „mâncarea de tip fast food este concepută să aducă satisfacție rapidă: conține mult zahăr, sare, grăsimi și arome puternice care atrag în mod natural gusturile copiilor”. Astfel, copiii sunt învățați să asocieze gustul intens și recompensa rapidă cu hrănirea, în defavoarea alegerilor sănătoase.

Lecții europene pentru combaterea obezității infantile

În contrast cu România, unde una din trei familii cu copii se confruntă cu probleme legate de greutate,, țări precum Olanda, Suedia sau regiunile nordice ale Italiei oferă exemple de bună practică. În Olanda, doar 13% dintre copii sunt supraponderali, potrivit datelor OECD Health at a Glance – Europe 2022, iar reclamele la fast-food destinate minorilor sunt strict reglementate. În Suedia, copiii beneficiază de educație nutrițională încă din primii ani de școală și de mese gratuite echilibrate. În Italia de Nord, dieta mediteraneană și politicile locale privind alimentația școlară au menținut rata obezității infantile sub 15%, conform datelor OMS Europa. Aceste diferențe subliniază importanța unor măsuri sistemice și preventive, care lipsesc încă din România.

Intervenții urgențe, precum măsuri de educație nutrițională și reglementarea strictă a marketingului destinat copiilor pot întrerupe trendul actual, care riscă să transforme problema obezității și diabetului infantil într-o criză de sănătate publică a viitorului adult român.

Articolul În România, numărul copiilor cu diabet s-a dublat în doar zece ani apare prima dată în Mediafax.

Ciclism. Jonas Vingegaard nu renunță la lupta pentru victoria în Turul Franței: Încă pot câștiga

Mediafax

Ciclistul danez Jonas Vingegaard, dublul câștigător al Turului Franței, rămâne încrezător în șansele sale de a obține o nouă victorie, în ciuda celor peste patru minute întârziere față de liderul cursei, Tadej Pogacar.

„Încă pot câștiga Turul”, a declarat Vingegaard în conferința de presă din a doua zi de pauză a celei mai importante curse din ciclismul mondial. „Trebuie să atac și o voi face. Simt că nivelul meu crește în fiecare zi și nu renunț. Am trecut prin momente grele, dar sunt în revenire”.

Vingegaard a admis că diferența a fost creată de contratimpul slab din prima săptămână și de atacul decisiv al lui Pogacar pe Hautacam. „Încă nu știm exact ce s-a întâmplat în acele zile proaste. Din păcate, Pogacar nu a arătat niciun moment de slăbiciune. Este cel mai complet rutier”.

Directorul sportiv al echipei Visma Lease a Bike, Grischa Niermann, a anunțat că echipa nu și-a pierdut încrederea și va continua să lupte pe toate fronturile. „Nu poți recupera patru minute cu un atac pe final de etapă. Mai sunt multe etape montane dificile. Turul se câștigă la Paris”, a precizat Niermann, justificând și decizia de a permite altor rutieri să caute victorii de etapă.

Articolul Ciclism. Jonas Vingegaard nu renunță la lupta pentru victoria în Turul Franței: Încă pot câștiga apare prima dată în Mediafax.

Val de căldură extremă în Iran. Teheranul se închide, s-au luat masuri pentru protejarea populației

Mediafax

Conform AP, guvernul iranian a decis să închidă miercuri birourile guvernamentale, băncile și afacerile din capitala Teheran și provincia înconjurătoare, pe fondul unui val de căldură care a adus temperaturi de peste 40 de grade Celsius.

Potrivit presei de stat, măsura are ca scop protejarea populației și conservarea resurselor energetice, în condițiile în care consumul de apă și electricitate a crescut semnificativ.

Ziarul Iran Daily a citat-o pe purtătoarea de cuvânt a guvernului, Fatemeh Mohajerani, care i-a îndemnat pe cetățeni să evite deplasările în timpul orelor de vârf și să reducă utilizarea aparatelor electrice și a apei.

Articolul Val de căldură extremă în Iran. Teheranul se închide, s-au luat masuri pentru protejarea populației apare prima dată în Mediafax.

Cupele Europene: Echipele românești își află luni posibilii adversari din turul 3 preliminar

Mediafax

FCSB, care joacă în turul 2 preliminar al Ligii Campionilor cu Shkendija, este în a doua urnă valorică și va înfrunta una dintre echipele câștigătoare din partidele: Noah (Armenia) – Ferencváros (Ungaria), Pafos (Cipru) – Maccabi Tel Aviv (Israel) sau Shelbourne (Irlanda) – Qarabag (Azerbaidjan).

Tragerea la sorți are loc de la ora 13:00, iar manșele se vor disputa pe 6-7 și 13-14 august.

CFR Cluj își va afla de la ora 14:00 posibila adversară din turul 3 preliminar al Europa League, înaintea meciurilor cu Lugano. Dacă trece de elvețieni, CFR poate întâlni pe PAOK Salonic sau una dintre învingătoarele din partidele Braga – Levski Sofia, Midtjylland – Hibernian și Legia Varșovia – Banik Ostrava.

În cazul eliminării din Liga Europa de către Lugano, ardelenii vor juca în turul 3 din Conference League, cu adversari deciși dintre echipele din partidele Raków – Žilina, Celje – AEK Larnaca, Aris – Puskás Akadémia, Levski – Braga sau Dinamo City – Atlètic Club Escaldes.

De la ora 15:00, U Cluj și Universitatea Craiova își vor afla posibilii adversari din turul 3 al Conference League. Niciuna dintre cele două echipe nu este cap de serie și posibilii adversari se vor decide din meciurile FC Aktobe – AC Sparta Praga, Omonia FC – FC Torpedo Kutaisi, FC Zimbru Chișinău – FC Astana, Riga FC – FC Dila Gori, Hibernians FC – FC Spartak Trnava.

Articolul Cupele Europene: Echipele românești își află luni posibilii adversari din turul 3 preliminar apare prima dată în Mediafax.

Diana Buzoianu: „Trebuie să ieșim din extreme și să gestionăm inteligent problema urșilor”

Mediafax

Ministra Mediului, Diana Buzoianu, propune o strategie echilibrată pentru gestionarea populației de urși din România, avertizând că lipsa unor măsuri coerente a dus deja la tragedii care puteau fi evitate.

Ministra Mediului, Diana Buzoianu, a declarat luni că România are nevoie de un pachet de măsuri coerente și științific fundamentate pentru a gestiona populația de urși și a preveni conflictele cu oamenii.

Ea a criticat modul în care subiectul a fost tratat până acum, spunând că dezbaterea a fost împinsă spre extreme care nu au făcut decât să agraveze situația.

„Fie că am auzit discursul că nu trebuie să ne atingem de niciun urs, fie că s-a susținut ideea că vânătorii trebuie să-i ia pe toți, ambele abordări au dus la tragedii, la pierderi de vieți omenești care puteau fi prevenite”, a spus Buzoianu.

Potrivit datelor preliminare obținute prin monitorizare, România ar avea între 10.000 și 12.000 de urși.

În acest context, ministra spune că statul trebuie să protejeze atât viața oamenilor, cât și biodiversitatea, o resursă valoroasă la nivel european.

Printre măsurile avute în vedere se numără creșterea amenzilor pentru comportamentele care atrag urșii spre zonele locuite, implicarea autorităților locale în intervenții rapide, instalarea gardurilor electrice și reducerea accesului urșilor la deșeuri.

În același timp, Buzoianu a spus că este necesară o reconsiderare a cotelor de vânătoare, dar cu grijă pentru echilibrul din pădure.

„Dacă ne gândim la trofee și eliminăm exemplarele mari, eliminăm tocmai urșii care țin sub control restul populației. Astfel, riscăm să vedem o creștere și mai mare a numărului de urși”, a explicat ea.

Proiectul legislativ urmează să fie pus în dezbatere publică după vacanța parlamentară.

Buzoianu subliniază că soluțiile trebuie adaptate local și aplicate în timp, nu impuse brusc sau izolat.

„Trebuie să aducem normalitate în această discuție. Avem o dublă misiune: să protejăm oamenii și să protejăm natura. Orice extremă va duce doar la noi tragedii”, a avertizat ministra Mediului.

Articolul Diana Buzoianu: „Trebuie să ieșim din extreme și să gestionăm inteligent problema urșilor” apare prima dată în Mediafax.

Un gigant indian intră în cursa pentru tranziția energetică mondială

Mediafax

Reliance Industries, unul dintre cele mai mari conglomerate din India, își accelerează extinderea în domeniul energiei verzi, cu obiectivul de a deveni lider mondial în acest sector. Compania condusă de miliardarul Mukesh Ambani a anunțat progrese mari în dezvoltarea gigafabricilor dedicate producției de soluții solare și baterii, parte a unui plan de investiții lansat în 2021, de 10 miliarde de dolari, potrivit Reuters.

Reliance estimează că fabricile vor deveni operaționale în decurs de un an și jumătate, iar afacerea va continua să se dezvolte cu finanțare proprie și parteneriate strategice. „Credem că noua afacere energetică ar putea fi următorul motor de creștere pentru Reliance, compania vizând o scară de nivel mondial în soluții solare integrate și producția de baterii,” au declarat analiștii de la Nomura, una dintre cele mai mari bănci japoneze de investiții.

În vestul Indiei, în statul Gujarat, Reliance construiește un complex energetic ce se întinde pe 44 de milioane de metri pătrați, de aproape patru ori mai mare decât gigafabrica Tesla din Nevada, iar ambițiile nu se opresc aici. Compania indiană vrea să ajungă la emisii net-zero până în 2035, într-un moment în care activitatea sa principală – de la petrol la produse chimice, care aduce peste jumătate din venituri, își încetinește ritmul de creștere.

Optimism atât din partea proprietarului cât și din cea a analiștilor

Anul trecut, proprietarul său miliardar declara că noua afacere din energie ar putea deveni la fel de profitabilă ca și activitatea principală a grupului, în următorii 5–7 ani.

Analiștii sunt încrezători în potențialul noii divizii energetice, estimând că aceasta ar putea ajunge să valoreze între 15 și 17 miliarde de dolari, doar componenta solară reprezentând o mare parte din această sumă: „Reliance este bine poziționată pentru a profita de tranziția energetică mondială”, consideră Jefferies, lider în servicii financiare din Statele Unite, care a evaluat întregul grup la 295 de miliarde de dolari, apropiindu-se de nivelul celui mai valoros grup european, SAP Germania, lider mondial în dezvoltarea de software de gestiune pentru companii, evaluat la aproximativ 320 de miliarde.

Totuși, nu lipsesc riscurile. Jefferies atrage atenția asupra unor provocări pe termen scurt, precum supracapacitatea la nivel mondial în sectorul solar și impactul măsurilor comerciale din SUA asupra exporturilor indiene. SUA au impus un tarif reciproc de 26% asupra exporturilor indiene, inclusiv pe componente solare.

 

Articolul Un gigant indian intră în cursa pentru tranziția energetică mondială apare prima dată în Mediafax.

Mărci de mașini electrice din China, acuzate că au umflat vânzările cu ajutorul unei scheme de asigurări

Mediafax

Mărcile chineze de mașini electrice Neta și Zeekr au umflat artificial cifrele de vânzări în ultimii ani, folosind o schemă de asigurări care le-a permis să înregistreze autoturismele ca fiind „vândute” înainte de a ajunge la clienți, dezvăluie o investigație realizată de Reuters.

Documentele analizate arată că Neta a raportat astfel peste 60.000 de vânzări fictive între ianuarie 2023 și martie 2024.

Potrivit procedurilor din industria auto chineză, mașinile pot fi considerate „vândute” în momentul în care sunt înregistrate pentru asigurare.

Companiile au profitat de această practică pentru a-și atinge obiectivele lunare și trimestriale.

Concurența de pe piața auto electrică din China a determinat companiile să adopte tactici tot mai agresive pentru a menține ritmuri ridicate de creștere, generând îngrijorare în rândul autorităților de reglementare.

Deși vânzările raportate astfel nu reflectă tranzacții reale, ele pot influența cota de piață, finanțarea și imaginea publică a acestor companii.

Articolul Mărci de mașini electrice din China, acuzate că au umflat vânzările cu ajutorul unei scheme de asigurări apare prima dată în Mediafax.

Un instrument inovator, bazat pe inteligența artificială, este pe cale să revoluționeze diagnosticul cancerului de piele

Mediafax

Tess Watt, doctorandă la Universitatea Heriot-Watt din Edinburgh, a condus proiectul, imaginându-și un viitor în care detectarea precoce a afecțiunilor pielii este accesibilă la nivel global, fără acces direct la dermatologi sau internet.

Sistemul presupune ca pacientul să fotografieze afecțiunea pielii folosind o cameră mică atașată la un dispozitiv Raspberry Pi – un computer portabil ieftin și eficient din punct de vedere energetic.

Acest dispozitiv stochează un set enorm de date cu mii de imagini, pe baza cărora fotografia este analizată în timp real folosind o clasificare de ultimă generație a imaginilor pentru a ajunge la un diagnostic, potrivit Independent.

Aceste concluzii sunt apoi comunicate prompt unui serviciu medical local, permițând inițierea unui plan de tratament adecvat.

Proiectul este considerat a fi primul de acest gen care combină diagnosticul medical bazat pe AI cu scopul de a deservi comunitățile izolate.

Watt a explicat: „Asistența medicală la domiciliu este un subiect foarte important în acest moment, mai ales că timpul de așteptare la medicul de familie continuă să crească”.

„Dacă putem oferi oamenilor posibilitatea de a-și monitoriza afecțiunile pielii de acasă folosind AI, putem reduce dramatic întârzierile în diagnosticare”.

Un prototip al dispozitivului a fost deja prezentat la departamentul de tehnologii avansate de sănătate și îngrijire medicală al Universității Heriot-Watt.

Echipa de cercetare a declarat că instrumentul are o precizie de până la 85% în ceea ce privește capacitățile sale de diagnosticare, dar speră să crească acest procent prin accesul la mai multe seturi de date privind leziunile cutanate, cu ajutorul unor instrumente mecanice avansate.

Proiect pilot

Watt poartă, de asemenea, discuții cu NHS Scotland pentru a începe procesul de aprobare etică pentru testarea tehnologiei în condiții clinice reale.

„Sperăm că în următorul an sau doi vom avea un proiect pilot în derulare”, a spus ea, menționând că tehnologia medicală necesită adesea ani de zile pentru a trece de la prototip la implementare.

Ea a adăugat: „Până când îmi voi termina doctoratul, peste trei ani, mi-ar plăcea să văd ceva bine pus la punct, care să fie pe cale să fie utilizat în lumea reală”.

Universitatea a declarat că viziunea pe termen lung este de a lansa sistemul mai întâi în regiunile îndepărtate ale Scoției, înainte de a se extinde la zone globale cu acces limitat la îngrijire dermatologică.

A adăugat că tehnologia ar putea oferi, de asemenea, un sprijin vital pacienților care sunt infirmi sau incapabili să călătorească, permițând celor dragi să îi ajute să captureze și să trimită imagini diagnostice medicilor de familie.

Supervizorul academic al doamnei Watt, dr. Christos Chrysoulas, a declarat: „Dispozitivele de e-sănătate trebuie proiectate să funcționeze independent de conectivitatea externă, pentru a asigura continuitatea serviciilor și siguranța pacienților”.

„În cazul unei defecțiuni a rețelei sau a serviciului cloud, aceste dispozitive trebuie să se defecteze în condiții de siguranță și să mențină toate operațiunile clinice esențiale fără degradarea funcționalității”.

„Deși funcțiile auxiliare sau necritice pot deveni temporar indisponibile, capacitățile diagnostice și chiar terapeutice de bază trebuie să rămână pe deplin operaționale, în conformitate, desigur, cu cerințele de siguranță și de reglementare”.

„Asigurarea acestui nivel de reziliență în dispozitivele medicale accesibile și ieftine este esența cercetării noastre, în special pentru utilizarea în medii cu resurse limitate și în zone cu conectivitate limitată sau inexistentă, unde îngrijirea neîntreruptă a pacienților trebuie să fie în continuare garantată”.

Articolul Un instrument inovator, bazat pe inteligența artificială, este pe cale să revoluționeze diagnosticul cancerului de piele apare prima dată în Mediafax.

Meciul Dinamo – FC Botoșani va închide runda a doua din Superligă

Mediafax

În cele 28 de întâlniri directe în principala competiție internă, Dinamo s-a impus de 10 ori, FC Botoșani a câștigat 11 partide, iar șapte meciuri s-au încheiat la egalitate. Pe teren propriu, „câinii roșii” au un palmares pozitiv: șase victorii, patru remize și trei înfrângeri, în cele 13 dispute directe.

Prima confruntare oficială dintre cele două echipe datează din sezonul 2013-2014, atunci când Dinamo a obținut două victorii, 1-0 la București prin golul lui George Țucudean și 2-1 la Botoșani, cu o dublă semnată de Kamil Bilinski.

FC Botoșani a învins pentru prima oară pe Dinamo pe 14 septembrie 2014, scor 3-2, meci care a reprezentat și primul joc al moldovenilor disputat „acasă” în nocturnă.

De-a lungul timpului, s-au înregistrat două remize fără gol, una singură la București, în 2015. Cele mai categorice victorii au fost de partea Botoșaniului, care s-a impus de două ori cu 4-0 (ianuarie 2021 și februarie 2022).

Ultima întâlnire directă a avut loc pe 7 februarie 2025, când cele două formații au încheiat la egalitate, 1-1, goluri marcate de Zoran Mitrov și Cătălin Cîrjan.

Partida de luni are și o semnificație specială pentru antrenorul Leo Grozavu, actualul tehnician al moldovenilor, care a evoluat în cariera de jucător timp de șase sezoane la Dinamo, adunând 105 meciuri și cinci goluri în campionat.

Articolul Meciul Dinamo – FC Botoșani va închide runda a doua din Superligă apare prima dată în Mediafax.

Unirea Slobozia – FK Csikszereda, se înâlnesc în penultimul meci al etapei a doua din Superliga

Mediafax

Ialomițenii vin după un sezon solid pe teren propriu, cu cinci victorii, șase remize și opt înfrângeri. Unirea a marcat în 13 dintre cele 19 partide disputate acasă, dar a și încasat cel puțin un gol în 16 dintre acestea.

De partea cealaltă, ciucanii au bifat cinci victorii în deplasare din 14 meciuri în campionatul precedent din eșalonul secund, remizând de patru ori și pierzând de cinci ori în afara terenului propriu.

Ultimul duel direct dintre cele două echipe a avut loc pe 29 august 2024, în Cupa României, când FK Csikszereda s-a impus cu 1-0 grație reușitei semnate de Benjamin Babati.

Disputa aduce față în față două loturi cu profil diferit: Unirea Slobozia are cea mai ridicată medie de vârstă din campionat, 27 de ani și șase luni, în timp ce FK Csikszereda se bazează pe un grup mai tânăr, cu o medie de 25 de ani și o lună.

În prima etapă a sezonului, gruparea din Miercurea Ciuc a utilizat nu mai puțin de 13 debutanți la acest nivel, cel mai mare număr înregistrat dintre toate formațiile din Superligă.

În runda întâi, Unirea a pierdut pe terenul echipei CFR Cluj, scor 1-2, iar Csikszereda a remizat acasă, scor 1-1, cu Dinamo București.

Articolul Unirea Slobozia – FK Csikszereda, se înâlnesc în penultimul meci al etapei a doua din Superliga apare prima dată în Mediafax.